سفارش تبلیغ
صبا ویژن

انواع سرطان گلو تاثیر آن بر سلامتی

انواع سرطان گلو

سرطان گلو در انواع مختلفی وجود دارد و هر یک از آنها علائم خاص خود را ایجاد می کند و درمان متفاوتی خواهند داشت . اگرچه تمام سرطان های گلو شامل توسعه و رشد سلول های غیرطبیعی است ، اما پزشک برای تعیین موثرترین برنامه درمانی مجبور است نوع خاص شما را شناسایی کند.

دو نوع اصلی سرطان گلو عبارتند از :

 • سرطان سلول سنگفرشی : این نوع شایعترین سرطان گلو است و بر سلولهای تخت پوشاننده گلو تأثیر می گذارد.
 • آدنوکارسینوم  : این نوع سرطان گلو سلولهای غده را تحت تأثیر قرار می دهد و نادر است.

دو دسته سرطان گلو عبارتند از :

سرطان حلق : همانطور که از اسم آن پیداست ، این نوع سرطان در حلق ایجاد می شود ، در واقع حلق یک لوله توخالی است که از پشت بینی به بالای لوله شما می رسد.

برخی از سرطان های حلق که در گردن و گلو ایجاد می شوند عبارتند از:

 • سرطان نازوفارنکس (قسمت فوقانی گلو)
 • سرطان دهانه حلق (قسمت میانی گلو)
 • سرطان هایپوفارنکس (قسمت پایین گلو)
 • سرطان حنجره : این سرطان در حنجره ایجاد می شود ، که جعبه صدای شما است.

 

 

علل سرطان گلو

ممکن است علل و دلایل بسیاری در ایجاد سرطان گلو نقش داشته باشد ، در واقع سرطان گلو زمانی اتفاق می افتد که سلول های گلو دچار جهش های ژنتیکی شوند. این جهش ها باعث رشد غیرقابل کنترل سلول ها و ادامه زندگی آنها پس از مرگ سلول های سالم می شود. سلولهای تجمع یافته می توانند باعث ایجاد تومور در گلو شوند ، که برخی از این تومور ها بدخیم و برخی دیگر خوش خیم هستند . به طور دقیق مشخص نیست که چه عواملی باعث جهش می شود که باعث سرطان گلو می شود. اما پزشکان عواملی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلای شما به آن را افزایش دهد .

 

مراحل سرطان گلو

سرطان گلو بسته به شدت آن دارای 5 مرحله می باشد که در هر مرحله که پیش می روید ، شدت بیماری نیز افزایش می یابد . اگر پزشک شما سلول های سرطانی را در گلو شما پیدا کند ، ممکن است آزمایشات اضافی را برای شناسایی مرحله یا میزان سرطان شما تجویز می کنند. مراحل از 0 تا 4 به شرح زیر است :

 • مرحله 0 : در این مرحله تومور فقط در لایه بالایی سلولهای قسمت آسیب دیده گلو است .
 • مرحله 1 : تومور کمتر از 2 سانتی متر است و محدود به بخشی از گلو است که از آنجا شروع شده است .
 • مرحله 2 : تومور بین 2 تا 4 سانتی متر است یا ممکن است به یک ناحیه نزدیک رشد کرده باشد .
 • مرحله 3 : تومور بزرگتر از 4 سانتی متر است و به سایر ساختارهای گلو رشد کرده یا به یک گره لنفاوی گسترش یافته است .
 • مرحله 4 : تومور به غدد لنفاوی یا اندام های دور گسترش یافته است .

 

 

سرطان گلو

تشخیص سرطان گلو

اگر مدتی است که دچار درد در گلو شده اید و برخی از علائم گفته شده در بالا را دارید بهتر است برای تشخیص دقیق آن به پزشک مراجعه کنید . در هنگام مراجعه پزشک  به منظور تشخیص سرطان گلو ، ممکن است موارد زیر را توصیه کند :

– معاینه دقیق گلو و حلق

پزشک شما ممکن است در طی روشی موسوم به آندوسکوپی ، از دامنه مخصوص نور (آندوسکوپ) استفاده کند تا از نزدیک گلو شما را مورد بررسی و معاینه قرار دهد . یک دوربین کوچک در انتهای آندوسکوپ تصاویر را به صفحه تصویری منتقل می کند که پزشک برای مشاهده علائم ناهنجاری در گلو شما تماشا می کند . نوع دیگری از دامنه (لارنگوسکوپ) را می توان در جعبه صدای شما قرار داد. از لنزهای بزرگنمایی برای کمک به پزشک در بررسی تارهای صوتی شما استفاده می کند. به این روش لارنگوسکوپی گفته می شود .

– حذف نمونه بافت برای آزمایش

اگر در حین انجام آندوسکوپی یا لارنگوسکوپی ناهنجاری مشاهده شود ، پزشک می تواند ابزارهای جراحی را برای جمع آوری نمونه بافت (نمونه برداری) از وسط عبور دهد. نمونه برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود و همچنین ممکن است پزشک با استفاده از روشی به نام آسپیراسیون با سوزن ظریف نمونه ای از تورم غدد لنفاوی را تجویز کند .

– آزمایشات تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری ، از جمله اشعه ایکس ، توموگرافی کامپیوتری (CT) ، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) ، ممکن است به پزشک شما کمک کند تا میزان سرطان شما را بیش از سطح گلو یا جعبه صدا تشخیص دهد .

– صحنه سازی

به محض تشخیص سرطان گلو ، مرحله بعدی تعیین میزان (مرحله) سرطان است. دانستن مرحله به تعیین گزینه های درمانی شما کمک می کند . مرحله سرطان گلو با اعداد رومی I تا IV مشخص می شود . هر زیرگروه سرطان گلو معیارهای خاص خود را برای هر مرحله دارد. به طور کلی ، مرحله اول سرطان گلو ، تومور کوچک تری را نشان می دهد که محدود به یک ناحیه گلو است. مراحل بعدی سرطان پیشرفته تر را نشان می دهد ، مرحله IV پیشرفته ترین مرحله است.

 

سرطان گلو

 

درمان سرطان گلو

پس از تشخیص پزشک به اینکه شما به سرطان گلو مبتلا شده اید ، مرحله بعدی نحوه درمان مناسب با شدت و مرحله سرطان است که شما در آن قرار دارید . گزینه های درمانی شما بر اساس بسیاری از عوامل مانند محل و مرحله سرطان گلو ، نوع سلول های درگیر ، سلامت کلی و تنظیمات شخصی شما تنظیم شده است. در مورد مزایا و خطرات هر یک از گزینه های خود با پزشک مشورت کنید .